TELEFON-RANDEVU: 0533 040 00 25

      

 

-->

ERGENLERE YÖNELİK HİZMETLERİMİZ

Büyüme sürecinde duygusal, zihinsel ya da davranışsal sorunlar yaşayan çocuk ve ergenlerle bire bir yürütülen danışmanlık hizmetidir. Bu hizmette söz konusu sorunların altında yatan psikolojik rahatsızlıklara ve bunlara neden olabilecek etmenlere odaklanılır. Süreçte, ebeveynlerle de işbirliği yapılır ve düzenli görüşmeler yoluyla ebeveynlerin bilinçlenmelerine yardımcı olunur.

 • Çocukta ya da ergende ortaya çıkmış problemler, çocuğun/ergenin yardım çağrısı olarak düşünülür. Çocuğun ya da ergenin yaşadığı problem “bir sıkıntım var, bunu kendi başıma çözemiyorum, desteğinize ihtiyacım var, yolunda gitmeyen bir şeyler var, bana yardım edin” çağrısıdır.

 • Çocukla/ergenle bire bir yürütülen danışmanlık hizmetlerinde; probleme yönelik çalışıldığı gibi, çocuğun/ergenin sosyal ve duygusal açıdan güçlenebilmesi, gelişimsel becerilerini arttırabilmesi, yaşına ve gelişim özelliklerine uygun olarak yaşadığı sorunların üstesinden gelebilmesi ve ailesiyle ve arkadaşlarıyla sağlıklı ve besleyici ilişkiler kurabilmesi amaçlanılır.

 • Çocukluk ve ergenlik dönemi; bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimin hızla devam ettiği dönemlerdir. Çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan sorunlara hemen müdahale edilmesi çocuğun/ergenin gelişim sürecinde tıkanıklıklar oluşmasını engelleyebileceği gibi gelişimin arzulanan çerçevede sürekliliğini sağlar.

 • Bir sorun uzun süre çözülemediğinde çocuğun/ergenin tüm gelişim alanları bu sorundan olumsuz bir şekilde etkilenir ve diğer gelişim alanlarında da farklı sorunlar oluşur. Sorunlar büyümeden yapılabilecek erken müdahale hem çözüm sürecinin kısalmasında hem de başka sorunların oluşumunun önlenmesinde belirleyici rol oynar.

 • Çocuğa/ergene yönelik danışmanlık hizmetlerinin en önemli yararlarından biri de, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek ve kişiliğin oluşumunu olumsuz etkileyebilecek problemlerin; zamanında ve büyümeden çözülebilmesine ve krizlerle baş ederek atlatılabilmesine imkan sağlamasıdır.

    Ergenlik dönemi gelişim problemleri

    Karşı cinsle ilgili problemler

    Uyum ve davranış problemleri

    Kimlik kazanma ve bireyselleşme ile ilgili problemler

    Bağımlılıkla ilgili sorunlar (anne-baba, bilgisayar, madde,vb.)

    Okul, ders çalışma ve öğrenme ile ilgili problemler

   Sınav kaygısı ve stresiyle baş edememe

    Gençlik psikolojisi ve sorunları

    Hiperaktivite ve dikkat eksikliği

    Sosyal fobi, çekingen kişilik

    Sorumluluk kazandırma eğitimi

    Yanlış alışkanlıklar

    Öfke ve kızgınlık

    Özgüven eksikliği

    İntihar

    Davranış problemleri

    Yeme sorunları

    Depresyon, kaygı bozuklukları

    Tikler, tırnak yeme, takıntılı davranışlar

    Madde kötüye kullanımı sorunları

    Cinsel kimlik ve eğilimle ilgili sorunlar

    Mastürbasyon ve diğer cinsel davranışlar

    Travma sonrası psikolojik destek

    İnternet bağımlılığı

ANTAKYA TERAPİ MERKEZİ

İLETİŞİM & ADRES

 • Address : ATATÜRK CD.ODABAŞI MAHALLESİ, AÇIKGÖZ 2 APARTMANI  NO:13 KAT:3 ANTAKYA (İSKENDERUN YOL ÜZERİ Carfour karşısı Erdoğan otomotiv arkası)
 • Email : antakyapsikolog@gmail.com
 • TEL. : RANDEVU : +90 326 215 14 00
 • Uzm.Psk.Nil ÖZEN +90 533 040 00 25